A szem
A szem nagyon fontos rzkszerv, ezrt klnsen kell r figyelni. Az egszsges szem csillog, a harmadik szemhrtya nem fordul be vagy kifel, a szempillk nem fordulnak be. A macska szeme sok kls veszlynek is ki van tve, pl. ha menekl egy sr, szrs boztban…, ilyenkor akr maradand srlsei is lehetnek a cicnak. Ha valamilyen „idegen test” belemegy a szembe, az gyulladshoz vezethet. A leggyakoribb betegsg a kthrtya-gyullads A macska ltsa az regedssel romlik, akr meg is vakulhat. A vak macsknak fontos, hogy krnyezete ne vltozzon, mert gy lts nlkl is tud tjkozdni.
A fl
A j halls a macskk szmra (klnsen a kint l macskk) szinte „ltfontossg” Az egszsges fl tiszta, s a macska nem vakargatja. A flet ujj kr csavart vattval kell tiszttani, de csak a kls rszt szabad sajt kezleg! A fl leggyakoribb betegsgei a flatka s a flgyullads. A flatka tnetei a (szinte) folyamatos flvakargats, drzsls, s a fej rzsa. A macska akr vresre is vakarhatja flt, de az igazi baj a fl belsejben van. A flgyullads azrt klnsen veszlyes, mert veszlyben van a dobhrtya. Gyulladshoz a flben maradt magvak, vagy a fl mly srlse vezethet.
A szj
A szjban is sok problma addhat a macskknl. Egszsgre utal jel, ha a macska nyelve, s „szjszne” rzsasznes, nem hinyzik egy foga sem, a dogak fehrek, egszsgesek, az ny nincs bedagadva. A fogazatnak sok problmja addhat: A macska foga kz beakadhat telmaradk, ez nygyulladshoz vezet, az nygyullads pedig a fog elvesztshez. nygyulladsnl az ny bedagad, s vrses szn. Msik problma, ha a foglepedk, mely fogkhz vezet. Ez megakadlyozhat, ha a macska nem csak puha telt kap, hanem szrazeledelt is. A szrazeledel ersti az nyt, s tiszttja a fogakat. Ha a macsknak szjszaga van, akkor nagy valsznsggel valami nincs rendben vele. A macska rdes nyelvvel a szrzett tisztogatja, de a nyelvre felragad a lenyalt szr, s ezt az llat lenyeli. Idnknt kiklendezi a szrcsomt. Vedlskor (tavasszal) clszer macskafvet adni a macsknak, amely segti „megszabadulni” a szrcsomtl. Ez a problma fknt a hosszszreknl gyakori.
A br
A br „sszekttetsben” van a szrzettel, gy a br problmi a szrzethez, a szrzet problmi a brhez vezetnek. gy ltalban a br problmira a bunda vltozsval lehet kvetkeztetni. Szrhulls: A hideg tl utn a macskknl termszetes a szrhulls, mert ilyenkor szabadulnak meg vastag, tli bundjuktl. Szrhullst gombafertzs, egyoldal tplls s allergia is idzhet el. Nha lelki problm(k)tl hull a macska szre, (pl.: kltzkds, meghalt egy kedves csaldtag, magny…stb.) Problmt okozhatnak a kls lskdk is. Nem betegsg, de gyakori problma a hosszszreknl az polatlan bunda. A macska egszsges „brileg” (ill. „szrieg”), ha nem vakarodzik, szrhulls (kivve tavasszal) minimlis, bundja sima, csillog, selymes.
Lgzrendszer
A macska hasn s mellkasn keresztl is llegzik, gy ha csak az egyikkel llegezne, akkor valsznleg a msikkal problma van. A macska nyugodt llapotban kb. 20-40-szer llegzik. Orrduguls: A macska nehezebben kap levegt, ha az folyik az orra. Ezen knnyen lehet segteni: nedves vattacsomval ki kell trlni a macska orrt. Ha folyamatosan termeldik a vladk, orrcseppentt kell alkalmazni. Ha nem javul, hanem inkbb romlik az llapota (pl.: a vladk gennyess vlik), akkor az llatorvoshoz kell elmenni. Srlsek: A lgzrendszer nem megfelel mkdsnek oka lehet az is, ha megsrl a macska.
A Szv
A macskk szvnek dobogst akkor a mellkas bal oldaln lehet rezni. Percenknt 120-140-et ver. Egyes macskknl elfordulhatnak rkletes szvhibk is. A slyosabbaktl a kismacska korn elpusztul, ha nem olyan slyos, csak ksbb lehet rajta szrevenni. Elfordulhat a szven is gyullads. Lzzal jr, tnetei az tvgytalansg, levertsg, khgs, vizenys has illetve td,, tmeneti tudatveszts. A macska regedsvel a szve is „regszik”, azaz gyengl.
|